Historie Trojmezí

Ve čtvrtek 26. 9. 2019 se v rámci Evropského dne jazyků konala závěrečná fáze aktivity Historie Trojmezí, na kterém jsme se podíleli s partnerskými školami v Kysuckém Novém Mestě a s PZŠ Jablunkov. Završila se tak tříměsíční práce žákovských týmů všech tří škol. Témata partyzánského hnutí na Jablunkovsku a Slovenského národního povstání žáky zaujala. Každý tým musel vytvořit prezentaci v PowerPointu, pomocí které měl přiblížit tematiku partyzánů ve svém regionu. Jako správní učitelé si měli vyzkoušet, zda jich jejich spolužáci poslouchali a zda jim téma vysvětlili dostatečně správně, proto ještě vytvořili pracovní listy v rodném jazyce.

Do tohoto projektu se z naší školy dobrovolně přihlásilo osm žáků, kteří byli rozděleni do dvou týmů. V prvním pracovali Marie Kantorová, Veronika Sventková, Jindřich Sikora, Pavel Ćmiel a Adam Sikora a do druhého týmu patřili David Životský, Matyáš Gruszka a Jakub Kantor. Oba týmy naší školy se připravovaly od května každý pátek po vyučování. V knihách a historických materiálech si vyhledávali potřebné informace a fotografie do prezentací.

Nejdříve si učení vyzkoušeli na naší škole a ve čtvrtek 26. 9. 2019 vyrazili učit do partnerských škol. Týmy z Jablunkova seznamovaly s partyzánským děním na Jablunkovsku za 2. světové války a slovenské týmy informovaly o Slovenském národním povstání. Tohoto dne si spolužáci vyslechli výklad v polštině a slovenštině a učili na slovenské a polské škole. Ukázalo se, že češtině celkem dobře rozumí nejen žáci jablunkovské polské školy, ale také žáci slovenské školy, ale odborný výklad v polštině „dal zabrat“ všem, Čechům i Slovákům. Oříškem se stal pracovní list v polštině, ale žákovští učitelé z polské školy žákům pomohli.

Podle žáků byl cíl projektu splněn – o historii našeho kraje se mnohé dozvěděli, např. kdo je to partyzán, zjistili, že partyzáni byli i na Slovensku, vyzkoušeli si „být v kůži učitelů“, a poznali nové kamarády. Poděkování patří také vyučujícím všech tří škol, kteří se žákům několik měsíců věnovali - Mgr. Renatě Staszowské, Mgr. Monice Mojtové, PaedDr. Zitě Ševčíkové, Mgr. Pavlíně Pyszkové a Mgr. Janě Sagitariové.

Jak aktivita probíhala na Slovensku si můžete přečíst zde: zsnabreznaknm.sk/pr ojekt-historia-trojmedzia/

Výsledky dotazníků: 

dotazník pro prezentující

dotazník pro žáky